Anaokulu Nedir?

Anaokulu Nedir?

Anaokulu Nedir?

Anaokulu en basit tanımıyla “öğrenim çağına henüz gelmemiş 3-6 yaş arasındaki çocukları okul düzenine hazırlayan eğitim kuruluşu, ana mektebi” olarak tanımlanmaktadır.

Çocukların özellikle 2-3 yaşlarında kendi yaşıtlarıyla iletişim kurma, içinde büyüdüğü evin artık kendisine yetmemesi, farklı ortamları keşfetme gibi ihtiyaçları ortaya çıkmaya başlar. Bu ihtiyaçlar çocuğun beden, zihinsel ve duygusal gelişimi açısından son derece önemlidirler ve ilkokulda başarı birer öğrenci olabilmeleri adına gereklidirler. Ebeveynler ise çocukların bu ihtiyaçlarını doğrudan karşılayamazlar. Bu sebeple bugün tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de anaokulu bu ihtiyacı karşılayan kurum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anaokulunun(okul öncesi eğitimin) temel amaçları ise şöyle sıralanabilir.
  1. Çocukların beden, zihin ve duygu gelişimini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak,
  2. Onları ilkokula hazırlamak,
  3. Şartları elverişsiz çevrelerden ve ailelerden gelen çocuklar için ortak bir yetiştirme ortamı
    yaratmak,
  4. Çocukların Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarını sağlamaktır.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren anaokulları resmi ve özel olmak üzere 2 kategoride değerlendirilmektedir. Her iki türü içinde bu kurumlarda çalışanlarda yüksek öğrenim şartı bulunmaktadır. Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği tarafından usul ve esasları belirlenen anaokulları İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlenmektedirler.

Tam yada yarım gün eğitim veren anaokullarında günlük eğitim akışı Güne Başlama, Oyun Zamanı, Etkinlik Zamanı ve Günü Değerlendirme Zamanı şeklinde belirlenir. Ayrıca verilen eğitim, özel gereksinimli çocukların ihtiyaçlarını da dikkate alarak, bütün çocuklara öğrenme ve ilkokula hazırlık konusunda eşit imkanlar sunmayı hedefler.

Resmi ve özel anaokullarını görmek için tıklayınız.

 

Tags

Add Comment

Your email is safe with us.

Giriş Yap Okul Adresim

Şifreniz e-posta adresinize gönderilecek.

Reset Şifre Sıfırla